Jak wybrać plecak turystyczny?Jaki jest najlepszy plecak turystyczny dla Ciebie? Ponieważ nie ma odpowiedniego modelu dla wszystkich, wybór plecaka zależy to od tego, jakiego rodzaju podróż planujesz, jak długo ma ona trwać oraz ile rzeczy będziesz chciał zabrać ze sobą. Udaj się do sklepu sportowego typu Inter Sport czy 4F, gdzie znajdziesz szeroki asortyment różnego rodzaju plecaków turystycznych. Tam z pewnością wybierzesz plecak na miarę swoich potrzeb. Pomoże Ci w tym z pewnością wykwalifikowany sprzedawca.

Wybór właściwej objętości
Na rynku dostępnych jest sporo plecaków, od małych modeli, po pełnowymiarowe plecaki zaprojektowane na sześciomiesięczną podróż po górskich szlakach. Na szczęście dla naszych pleców, plecaki w ciągu ostatnich 20 lat znacznie się zmniejszyły. Zmieniła się zupełnie technologia pakowania oraz sprzęt kempingowy. Obecnie namioty są dużo lżejsze, podobnie jak śpiwory, karimaty i inne niezbędne w trakcie podróży rzeczy. Objętość plecaka odnosi się do ilości miejsca wewnątrz, mierzonej w litrach. Na wycieczki jednodniowe polecane są plecaki o objętości od 15-30 litrów. Jeśli mamy w planach wycieczkę z noclegiem (1-2 noce) wybierzmy plecak 30-35 litrowy. W przypadku dłuższych pobytów warto zastanowić się nad plecakiem o objętości powyżej 50 litrów.

Minimalistyczny plecak
Minimalistyczny i ultralekki plecak to doskonały wybór dla osób posiadających kompaktowy sprzęt i potrafiących maksymalnie ograniczyć ilość rzeczy zabieranych na wyjazd. Nie chcą one w trakcie wycieczki nosić na swoich plecach zbyt dużego ciężaru. Oznacza to ograniczenie nie tylko ilości zabieranych akcesoriów, ale również zminimalizowanie ciężaru i objętości samego plecaka.

Dopasowanie plecaka
Niezależnie od tego, jaki plecak kupisz, powinien on pasować do długości twojego tułowia. Aby plecak pasował idealnie, odległość od górnej części paska na ramię do pasa biodrowego musi odpowiadać długości tułowia. Należy pamiętać, że długość tułowia nie jest równa wysokości. Wysoka osoba może mieć krótki tors, a mniejsza może mieć stosunkowo długi tułów. Wszystkie pełnowymiarowe plecaki powinny posiadać oznaczanie długości tułowia. Należy pamiętać, że niektóre plecaki mają regulowaną długość tułowia, co oznacza, że odległość między paskami naramiennymi, a pasem biodrowym może zostać wydłużona lub skrócona, podczas gdy inne mają stałą długość. Należy również pamiętać, że niektóre plecaki sprzedawane są w wielu rozmiarach, więc długość tułowia może być różna w zależności od rozmiaru.

Pas biodrowy
Podczas przenoszenia ciężkich ładunków większość ciężaru plecaka (aż 80%) powinna opierać się na biodrach. Dlatego tak ważny w plecaku turystycznym jest pas biodrowy. Duże plecaki zaprojektowane z myślą o długich dystansach posiadają mocno wyściełany, stosunkowo sztywny pas biodrowy, który anatomicznie owija się wokół bioder. Mniejsze plecaki mają pasy biodrowe z mniejszym wypełnieniem. Plecak przeznaczony do noszenia minimalnej ilości rzeczy może oferować jedynie pas biodrowy bez wypełnienia. Osoby zajmujące się wspinaczką górską czy narciarze powinni zastanowić się nad wyborem plecaka z niewielkim pasem biodrowym, aby zwiększyć swobodę ruchów.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *