Postanowiliście zadbać o swoją formę i wykupiliście karnet na siłownie? Potrzebujecie nie tylko motywacji. Konieczny będzie także odpowiedni strój oraz właściwe buty. Na poszukiwanie akcesoriów na siłownię koniecznie wybierzcie się do sklepu sportowego. Macie ich do dyspozycji mnóstwo. 4F czy Inter Sport to najlepsze przykłady. Znajdziecie w nich nie tylko szeroki asortyment sportowego obuwia, ale również kompetentnych sprzedawców, którzy doradzą i pomogą w podjęciu decyzji.

Na co zwrócić uwagę wybierając buty na siłownię?
Kupując buty z przeznaczeniem do treningu na siłowni warto zwrócić uwagę przede wszystkim na maksymalną stabilizację oraz bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń. To szczególnie istotne podczas ciężkich treningów charakteryzujących się sporymi obciążeniami. W butach sportowych kluczową rolę odgrywa podeszwa. Powinna być stosunkowo twarda i nie za cienka. Wasza stopa musi mieć zapewnioną stabilizację, zwłaszcza w czasie ruchu na boki. Dzięki temu unikniecie ryzyka urazów. Bardzo ważna jest również elastyczność podeszwy, aby było wam wygodnie w trakcie ćwiczeń związanych z intensywną pracą stóp np. wykroków. Jeśli podnosicie hantle albo trenujecie z ciężarami warto zadbać o to, aby wasze stopy były odpowiednio zabezpieczone w razie ich upuszczenia. Pomoże w tym wzmocniona góra butów.

Nie kierujcie się trendami. To, że dany model jest popularny i często kupowany nie oznacza, że będzie idealny dla was. Nie ma sensu męczenie się w niewygodnych butach tylko, dlatego, że są akurat w trendach.

Podstawą jest odpowiedni dobór rozmiaru. Nie kupujcie butów idealnie dopasowanych. Najlepiej sprawdzą się obuwie o pół rozmiaru większe, niż te, które nosicie, na co dzień. Pamiętajcie o tym, że intensywny trening może powodować opuchnięcia stóp, więc musicie mieć w butach pewien zapas miejsca. Poza tym, w trakcie niektórych ćwiczeń niezwykle istotne jest ułożenie palców oraz stóp, dlatego musicie zapewnić sobie luz w butach.

Buty do wszystkiego, czyli do niczego
Zapewne pojawi się u was pokusa, by kupić w miarę uniwersalny model obuwia, który sprawdzi się podczas różnych rodzajów treningów. W praktyce jest to właściwie niemożliwe. Nasze stopy mają zupełnie inne potrzeby podczas biegania, a inne podczas ćwiczeń z ciężarami. Na pewno wśród wielu zajęć na siłowni mamy jedną główną dyscyplinę, której poświęcamy najwięcej czasu. To pod jej kątem powinniśmy wybrać buty sportowe. Od razu możemy zapomnieć o klapkach i butach do biegania. One z pewnością nie sprawdzą się na siłowni. Trening w klapkach jest nie tylko niewygodny. Może być także bardzo niebezpieczny. Wyobraźmy sobie, że podnosimy hantle, które w pewnym momencie upadają nam na podłogę, a właściwie na nasze stopy. Klapki narażają nas np. na złamanie palca. Buty do biegania z kolei zapewniają dużą amortyzację, która w trakcie ponoszenia ciężarów również może być niebezpieczna.

Zakup butów na siłownię na pewno wymaga zastanowienia. Nie zdajmy się na przypadkowe decyzje, które w łatwy sposób mogą doprowadzić nas do kontuzji. Zadbajmy o własny komfort i bezpieczeństwo w trakcie treningu. Będzie on wówczas bardziej efektywny.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *