Obecnie biżuteria produkowana jest z wielu różnych rodzajów materiałów. Przy jej produkcji najczęściej wykorzystuje się metale, w tym metale szlachetne oraz ich stopy. Stosując konkretny rodzaj tworzywa, można uzyskać pierścionki, naszyjniki, kolczyki czy bransoletki o określonym kolorze i właściwościach. Przejrzyjmy katalogi najbardziej popularnych sklepów jubilerskich np. Apart, a przekonamy się, z jak ogromną różnorodnością mamy do czynienia.

Złoto
Złoto to metal charakteryzujący się jaskrawożółtą barwą. Jest bardzo miękki i rozciągliwy. To idealny wybór, jeżeli chodzi o biżuterię. Nie zaszkodzą mu, bowiem złe warunki atmosferyczne. Z pewnością nie musimy się obawiać jego rdzewienia pod wpływem wilgoci. Aby złoto było wystarczająco twarde i wytrzymałe, ale również, aby miało pożądany kolor, stapia się je z innymi metalami. Powinniśmy mieć świadomość, że polskie ustawodawstwo, jako dodatek do złota dopuszcza jedynie wybrane metale. Należą do nich srebro, miedź, cynk, nikiel oraz pallad. Stopy te odróżniają się od siebie właściwościami mechanicznymi. Mają także różne próby. Coraz popularniejszymi stopami są: stop złota z palladem oraz z niklem, czyli tzw. białe złoto.

Srebro
Czyste srebro, podobnie zresztą, jak czyste złoto, nie nadaje się na materiał jubilerski. Srebro jest zbyt miękkie, więc wykonana z niego biżuteria byłaby po prostu nietrwała. W celu zwiększenia twardości srebra stapia się je z innymi metalami. Jednym z najważniejszych jest miedź. Ciekawą opcją jest srebro rodowane. Pokrywa je cieniutka warstwa rodu. Dzięki temu srebro nie ciemnieje. Nie ulega również korozji oraz matowieniu. Rod jest szlachetnym metalem. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że bywa nawet droższy od złota i platyny. Przede wszystkim jednak doskonale nadaje się do produkcji biżuterii. Jest twardy i wytrzymały, dzięki czemu zabezpiecza biżuterię przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Platyna
Platyna również należy do miękkich metali, więc jest dosyć łatwa w obróbce, ale z kolei mało trwała. Wystarczy niewielki dodatek innych metali, aby znacznie poprawić jej wytrzymałość. Popularnymi stopami są stopy platyny ze złotem, palladem, irydem, srebrem oraz miedzią. Platyna z dodatkiem palladu staje się dużo jaśniejsza. Natomiast dodatek srebra i miedzi poprawia jej właściwości mechaniczne.

Mosiądz oraz brąz
Mosiądz oraz brąz to bardzo charakterystyczne stopy metali, które są niezwykle topliwe. Przyjmują bardzo ciekawe barwy i sprawiają, że biżuteria z nich wykonana nabiera wrażenia starszej i szlachetniejszej. Na pewno jest bardzo charakterystyczna.

Stal
Do produkcji biżuterii wykorzystywana jest oczywiście stal szlachetna, czyli nierdzewna. Ma ona podobne właściwości, jak inne metale szlachetne. Jest jednak zdecydowanie twardsza oraz bardzo łatwa do polerowania. Występuje w postaci różnych stopów. Jednak w branży jubilerskiej najczęściej spotykany jest stop żelaza, węgla, chromu oraz dodatków. Za sprawa chromu stal szlachetna staje się odporna na korozję, podobnie zresztą, jak inne chromowane, czyli pokryte warstwą chromu, przedmioty.

Categories:

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *