Co to jest kantar dla konia i po co się go używa?

Kantar, czyli uproszczona uzda bez wędzidła pozwalająca na zamocowanie uwiązu. To niezwykle przydatne akcesorium podczas uprawiania jeździectwa.

Kantary dla koni - zastosowanie


Kantar jest niemal niezbędny w trakcie łapania i prowadzenia wierzchowca. Trudno się bez niego obyć także w trakcie zabiegów weterynaryjnych oraz w momencie czyszczenia konia i przeprowadzania innych zabiegów pielęgnacyjnych. Zwierzę może pozostawać w nim w boksie, podczas przewozu koniowozem czy też na wybiegu. Zasadniczo kantar nadaje się także do lonżowania oraz wykonywania niektórych ćwiczeń podczas pracy z ziemi. Niektórzy decydują się nawet na zastosowanie kantara podczas jazdy, za czym przemawia brak wędzidła w końskim pysku, a więc mniejszy dyskomfort dla zwierzęcia. Jednak w tym wypadku trzeba działać ostrożnie, gdyż niewłaściwe posługiwanie się kantarem, jako ogłowiem bezwędzidłowym, może zadać wierzchowcowi spory ból. Tak czy inaczej, nie ma wątpliwości, że to element podstawowego wyposażenia, na którym nie warto oszczędzać.

Rodzaje i rozmiary kantarów

W sprzedaży są dostępne różne rodzaje kantarów. Najpopularniejsze z nich to kantary skórzane z naturalnej lub ekologicznej skóry, a także kantary taśmowe, wykonane zazwyczaj z nylonowych pasków. Są też kantary sznurkowe, znane pod nazwą halter. Ponadto w sprzedaży są też modele z podszyciem. Wspomniane kantary taśmowe są mocne, dostępne w licznych kolorach, a do tego regulowane na pasku potylicznym. Tego typu warianty są tanie i łatwe do utrzymania w czystości. Haltery są polecane do prowadzenia koni, do pracy naturalnej oraz do jazdy bez ogłowia. Kantary sznurkowe są mocne i cienkie, co ma swoje wady i zalety. Najbardziej eleganckie, a przy tym najdroższe kantary skórzane są wygodne i bezpieczne dla koni oraz bardzo wytrzymałe. Świetnie wyglądają, dlatego są niezastąpione podczas zawodów, pokazów czy też sesji zdjęciowych. Wiele modeli jest regulowanych na pasku potylicznym i na nachrapniku. Kantary z podszyciem (skórzane lub taśmowe) są wzbogacone naturalnym futerkiem, nubukiem lub podszyciem z innego miękkiego materiału. To najlepszy wybór dla wrażliwych koni, które mają skłonność do otarć i odparzeń.

Wszystkie kantary są produkowane w wielu rozmiarach, tak aby bez trudu dopasować sprzęt do końskiej głowy. Zasadniczo wyróżnia się siedem rozmiarów, od mini, foal, shetty, przez pony i cob, aż po full i xfull. Mini to rozmiar dla źrebiąt kucy miniaturowych i falabella, foal – dla pozostałych źrebaków i dorosłych kucyków. Shetty to również rozmiar przewidziany dla kucyków, ale o większym, masywnym pysku. Pony sprawdzi się przy starszych źrebakach, szczególnie większych ras, a także w przypadku mniejszych hucułów. To też odpowiedni wybór na kuce walijskie, connemara. Cob jest rozmiarem odpowiednim dla koni arabskich, koników polskich, fiordów, haflingerów. Kantary w rozmiarze full są przewidziane dla dorosłych koni wierzchowych, w tym wielkopolskich, holsztynów, hanowerów, trakenów. Największe kantary – xfull to optymalny wybór dla koni zimnokrwistych i dla dużych koni gorącokrwistych.

Jak zapewnić wierzchowcom komfort?


Trzeba wiedzieć, że noszenie nawet najlepszego kantara może skutkować otarciami, świądem, wytarciem grzywy, a nawet odparzeniem skóry. Dlatego priorytetem jest jego regularne czyszczenie, gdyż dostający się pod niego piach może powodować podrażnienia. Najlepiej wtedy, gdy to możliwe zdejmować kantar z końskiej głowy.

Użycie kantara określonego rodzaju musi być przemyślane. Ponadto ze względów higienicznych każdy koń powinien mieć swój własny sprzęt. Do kantara można też doczepić dodatkowe wyposażenie, na przykład frędzelki, które pomagają chronić się przed muchami. W trosce o konia można też wybrać model z podszyciem, na przykład z miękkiego futerka, które w większym stopniu będzie zapobiegać obtarciom. Kluczowy jest też wybór odpowiedniego rozmiaru, dopasowanego do głowy konia. Wszystko dlatego, że zbyt mały kantar spowoduje otarcia, a zbyt luźny – pozwoli uwolnić się lub co gorsze, może zaczepić się o wystające elementy, powodując nawet poważne wypadki. Z kolei używając halterów, trzeba pamiętać, że nie wolno na nich przywiązywać koni lub puszczać w nich zwierząt na padok, ponieważ mogą sobie w nich zrobić krzywdę.