ginekolog

Ginekolog - jakie badania warto wykonać regularnie u ginekologa

Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak ogromne znaczenie ma regularne wykonywanie badań ginekologicznych. Spora część Pań decyduje się na pierwszą wizytę u ginekologa dopiero po zajściu w ciążę, a to ogromny błąd! Trzeba pamiętać, że profilaktyka ginekologiczna stanowi jedyną metodę na wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian i schorzeń w obrębie stref intymnych. Zatem, jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, to pamiętaj o regularnych wizytach u ginekologa. Jakie badania należy wykonywać systematycznie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.

Dlaczego regularne badania ginekologiczne mają tak ogromne znaczenie?

Dla większości kobiet badania ginekologiczne są krępujące i stresujące. Z tego względu tak wiele Pań stale odkłada wizytę u tego specjalisty. Jednak jest to bardzo duży błąd, który może mieć poważne konsekwencje. Dzięki systematycznym wizytom u ginekologa w Bytomiu lub innym mieście można szybko wykryć różnorodne schorzenia i podjąć odpowiednie działania. Nieustannie słyszy się o tym, jak wiele kobiet zapada na raka szyjki macicy i piersi. Niestety w wielu przypadkach zniwelowanie tych schorzeń jest niemożliwe ze względu na stopień ich zaawansowania. Należy mieć na uwadze, iż nowotwór szyjki macicy to bardzo podstępna choroba, która początkowo nie daje żadnych objawów. Można wykryć ją tylko dzięki cytologii, czyli tzw. rozmazowi szyjkowemu, umożliwiającemu zdiagnozowanie stanów przednowotworowych i raka szyjki macicy.

Jak często należy wykonywać badania ginekologiczne?

To, jak często należy wykonywać badania ginekologiczne, zależy w głównej mierze od stanu zdrowia kobiety. Jednak przyjmuje się, że każda z Pań powinna udać się na wizytę ginekologiczną minimum raz w roku. W czasie konsultacji lekarz przeprowadza z pacjentką wywiad i przeprowadza podstawowe badania. USG dopochwowe lub przez powłoki brzuszne należy wykonywać minimum raz na dwa lata. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku USG piersi, lecz wyłącznie u kobiet w wieku 20-35 lat. Panie, które przekroczyły 35 rok życia, powinny poddawać się USG piersi choć raz w roku ze względu na większe ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.

Jakie badania ginekologiczne należy wykonywać regularnie?

Do najważniejszych badań przeprowadzanych przez ginekologa w Bytomiu, którym należy poddawać się regularnie, zalicza się:

  • Badanie ultrasonograficzne (USG) narządu rodnego - umożliwia ono wykrycie zespołu policystycznych jajników, torbieli, mięśniaków, zmian nowotworowych i nieprawidłowej grubości endometrium. Wykonywane jest za pomocą głowicy emitującej ultradźwięki wprowadzanej do pochwy bądź przez powłoki brzuszne.
  • USG piersi - przeprowadzane jest w celu potwierdzenia lub wykluczenia podejrzeń chorób nowotworowych piersi. Ponadto pozwala wykryć zmiany torbielowate i lite. Wykonywane jest za pomocą aparatu ultrasonograficznego.
  • Cytologia - badanie to polega na pobraniu komórek szyjki macicy i ich dokładnemu zbadaniu pod mikroskopem. Umożliwia ono wykrycie nawet wczesnego stadium raka szyjki macicy.