Jak przyspieszyć działanie PrestaShop?

Chociaż zakupy online mają ogromne zalety w porównaniu z tymi w sklepie, ludzie mają tendencję do bycia mniej cierpliwymi w ich trakcie. Użytkownicy oczekują natychmiastowych reakcji po kliknięciu linków. Im dłużej muszą czekać, tym bardziej prawdopodobne jest, że zrezygnują. W związku z tym sklepy internetowe, które stawiają na szybkość, zarabiają więcej pieniędzy. Jeśli używasz PrestaShop w swoim sklepie internetowym, masz do dyspozycji wiele narzędzi. Jednak poza szerokimi możliwościami tej platformy ważna jest również szybkość. W tym przewodniku omówimy kilka prostych sposobów na to, jak przyspieszyć PrestaShop.

Użyj Nginx i Apache

Jeśli chodzi o to, jaki hosting pod PrestaShop wybrać, powinien on posiadać systemy Nginx oraz Apache. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, dlatego którego lepiej użyć? Odpowiedź brzmi: obu! Jednoczesne korzystanie z obu serwerów rekompensuje ich indywidualne braki. Najczęstszym rozwiązaniem jest wybór Nginx do obsługi wszystkich żądań dotyczące treści statycznych, podczas gdy Apache sprawdza się w zakresie dotyczących treści dynamicznych.

Zainwestuj w CDN

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skorzystaj z sieci dostarczania treści (CDN), aby przyspieszyć sklep PrestaShop B2B. CDN będzie buforować Twoje zasoby statyczne w sieci serwerów na całym świecie. W związku z tym żądanie odwiedzającego może być kierowane do najbliższego serwera obwodowego, zamiast zawracać za każdym razem do początkowego punktu.

Użyj hostingu z najnowszą wersją PHP

Jeśli chodzi o PrestaShop - jaki hosting wybrać? Przede wszystkim powinien posiadać PHP 7. Aktualizacja do najnowszej wersji może przynieść kilka znaczących ulepszeń prędkości. Co więcej, PHP 7 to znaczna poprawa wydajności w porównaniu z PHP 5. Niektóre plusy PHP 7 obejmują to, że:
  • limit obsługi żądań w PHP 7 jest dwukrotnie większy niż w PHP 5.6, dzięki czemu szybciej odpowiada na każde żądanie;
  • dzięki zmianie sposobu wewnętrznego przetwarzania danych PHP 7 jest 3,5 razy wydajniejszy pod względem pamięci niż PHP 5.6.

Optymalizacja bazy danych

Aby poprawić skalowalność bazy danych, możesz spróbować Percona Server lub MariaDB zamiast standardowego MySQL. Alternatywnie istnieje możliwość użycia oddzielnego serwera dla MySQL, jeśli Twoja strona ma duży ruch. Rozmiar serwera jest ostatecznie mniej ważny niż jego konfiguracja. Nie zapominaj również o optymalizacji bazy danych od czasu do czasu. Darmowy moduł PrestaShop Database Optimization wykonuje wystarczającą pracę - upewnij się tylko, że nie usuniesz przypadkowo informacji o zamówieniach lub danych katalogowych!

Skorzystaj z dodatków do PrestaShop

Mówiąc o modułach, sklep PrestaShop posiada całą sekcję dodatków, które poprawią wydajność Twojego sklepu internetowego. Narzędzia te pozwalają na wdrożenie odroczonego ładowania, kompresji obrazu i innych strategii poprawiających doświadczenia użytkownika.

Odinstaluj moduły, których nie używasz

PrestaShop jest fabrycznie wyposażony w setki funkcji i modułów, z których wielu nie potrzebujesz. Wyłącz oraz odinstaluj wszystkie opcje, których Twój sklep nie używa.

Regularnie testuj prędkość sklepu

Oczywiście nie możesz stwierdzić, czy Twoje wysiłki optymalizacyjne się opłacają, jeśli nie przeanalizujesz wyników. Na szczęście testy mogą ocenić szybkość strony i wskazać obszary do poprawy. Niezależnie od tego, które narzędzie wybierzesz, testuj sklep regularnie, aby upewnić się, że działa z optymalną prędkością.