psycholog

Terapia uzależnień dla młodzieży - co warto wiedzieć?

Mózg nastolatków znajduje się w fazie rozwoju. W wyniku tego wykazują oni większą skłonność do podejmowania niekorzystnych decyzji, będących wynikiem poszukiwania dodatkowych bodźców i wrażeń. Niestety, w tym okresie wielu młodych ludzi narażonych jest na popadanie w różnego rodzaju uzależnienia, które bez odpowiedniego leczenia mogą zaważyć na ich całym życiu. Terapia psychologiczna młodzieży to doskonała opcja, dzięki której młoda osoba ma szansę na poprawę jakości codziennego funkcjonowania, a także polepszenie swojego stanu psychicznego oraz fizycznego.

Terapia uzależnień młodzieży - dlaczego warto się zdecydować?

Coraz częściej pojawia się problem uzależnień wśród młodzieży, który może wynikać z wielu czynników. Młodzi ludzie przez cały czas pragną próbować nowych rzeczy. Niejednokrotnie również nie potrafią radzić sobie z presją rówieśników czy pojawiającymi się w ich życiu problemami. W związku z tym dochodzi do popadania w różnego rodzaju nałogi, z którymi samodzielne poradzenie sobie niekoniecznie jest możliwe.

Leczenie uzależnień u młodzieży - pomoc specjalisty

Podjęcie decyzji o zapisaniu swojego dziecka na terapię uzależnień dla młodzieży jest pierwszym krokiem w stronę zadbania o jego zdrowie. Podczas specjalista skupi się na poznaniu pacjenta oraz jego problemu, a także stopniowym budowaniu opartej na zaufaniu relacji. Prawdziwy profesjonalista podejdzie do problemu indywidualnie, nawet w sytuacji, kiedy leczył już wcześniej podobny przypadek, gdyż każdy człowiek jest inny. Terapia młodzieży jest jedną z najważniejszych części w leczeniu, ponieważ jej zadanie polega na pomocy nastolatkom w poradzeniu sobie z traumą, a także rozwinięciu odporności, by w przyszłym życiu samodzielnie unikać uzależnień. Specjaliści pomagają młodym osobom i ich rodzinom w zmaganiach z problemem, zapewniając wsparcie na każdym etapie przeprowadzanej terapii.

Terapia psychologiczna młodzieży - co jest ważne w całym procesie?

Proces wychodzenia z uzależnienia to czasochłonne zadanie, do którego trzeba podejść z ogromną cierpliwością, dyscypliną oraz zaangażowaniem. To niezwykle ważne, by młody człowiek zyskał wsparcie zarówno ze strony specjalisty, jak i rodziny. Aby skutecznie pomagać podopiecznym, psychologowie i psychiatrzy podchodzą do każdego przypadku z pełnym zrozumieniem, co pozwala na lepszą komunikację na płaszczyźnie terapeuta-pacjent. Więcej dowiesz się na stronie: https://mctu.pl/.

Dlaczego młodzi ludzie się uzależniają?

Oczywiście, problem uzależnień dotyka osoby w każdym wieku. Jednak w przypadku młodych osób będących w nastoletnim wieku warto zaznaczyć, że układ nerwowy nadal się rozwija. W związku z tym kilkunastoletni ludzie wykazują większe skłonności do podejmowania złych decyzji, wywołujących także szerszą skalę negatywnych skutków. Co więcej, popadaniu w nałogi sprzyjają również presja ze strony otoczenia lub rówieśników czy niższe poczucie wartości. Mała wiara w siebie oraz buntownicza postawa sprawiają, że wielu młodych ludzi decyduje się sięgać po używki zarówno po to, by zaimponować innym, jak i nabrać pewności siebie. Nastolatkowie w mniejszym stopniu potrafią radzić sobie z problemami oraz emocjami, dlatego wielokrotnie używki wydają im się być dobrym rozwiązaniem, pozwalającym choć przez chwilę poczuć się lepiej. Tego typu sytuacje doprowadzają do coraz częstszego sięgania po szkodliwe substancje, co prowadzi do stopniowego uzależnienia. Terapia pomoże w radzeniu sobie z kłopotami bez konieczności korzystania z używek. To również świetny sposób na polepszenie własnej samooceny i zrozumienie, że nałogi nie są dobrym wyjściem z niekomfortowej sytuacji.