dziecko

Jak rozwijać kreatywność u dzieci?

Wyobraźnia dzieci i pomysły z niej zrodzone potrafią niejednokrotnie zaskakiwać swoją niezwykłością. Ich kreatywność bywa nieograniczona, obfituje w powstawanie ciągle nowych zamysłów i wyobrażeń. Cecha ta jest bardzo istotna w rozwoju dziecka, zdecydowanie należy ją chronić i wspierać.

Kreatywność u dziecka - dlaczego należy ją rozwijać i wspierać?

Kreatywność u dzieci jest cechą bardzo pożądaną. Rozwija i doskonali postawę twórczą, pozwala na lepsze, głębsze poznawanie otaczającego świata i odgrywa zasadnicze znaczenie w późniejszym, dorosłym życiu dziecka. Wpływa na jego rozwój intelektualny i emocjonalny, ułatwia nawiązywanie kontaktów społecznych. Rozwój kreatywności u dzieci jest więc ze wszech miar wskazany, w żadnym wypadku wyobraźni, fantazji i twórczego myślenia dziecka nie należy bagatelizować, zaniedbywać, albo nawet tłumić, a zdecydowanie wspierać. Jak rozwijać kreatywność u dzieci? Najbardziej istotnym jest nieodbieranie dziecku możliwości samodzielnego rozwiązywania prostych problemów, nienarzucanie i niepoddawanie mu gotowych schematów i rozwiązań. Można go jedynie ukierunkować i pomóc w doskonaleniu i rozwoju samodzielnej twórczej postawy.

Jak wspierać kreatywność dziecka na co dzień? Przede wszystkim poprzez ciekawie zaplanowany z nim czas, zaangażowanie w towarzyszeniu w rozwojowych grach i zabawach, podsuwanie pytań i pomysłów wymagających od dziecka twórczego myślenia. Sposobów na wspólną, rozwojową zabawę może być bardzo wiele, poczynając od wspólnego tworzenia budowli, malowania, rysowania ilustracji do wybranej muzyki, po gry planszowe i odgrywanie scenek teatralnych. Pomoce przeznaczone do zabawy można wykonać indywidualnie, ale można również wspomóc się kreatywnymi zabawkami dostępnymi na rynku.

Dlaczego warto sięgać po zabawki kreatywne dla dzieci?

Zabawki kreatywne mają niebagatelny wpływ na poszerzenie fantazji i pomysłowości dziecka oraz na rozwój konstruktywnego myślenia i szukania możliwości samodzielnych, nowych rozwiązań. Rozwijają spostrzegawczość i precyzyjność dziecka, a przy tym sprawiają mu sporo radości. Zasadniczym atutem zabawek kreatywnych jest to, że nie podsuwają dziecku gotowego rozwiązania, konieczna jest tu jego własna pomysłowość i inwencja. Ponadto zawierają one szereg elementów edukacyjnych, więc nie tylko bawią, ale również uczą. Kreatywne zabawki można dostać nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych, np. https://maludas.pl/c/16/zabawki-kreatywne-zabawki.html. Dostępne tu produkty są bardzo wysokiej jakości, wykonane z atestowanych materiałów i bezpieczne dla dzieci, a przy tym ładne.

Po jakie zabawki kreatywne sięgnąć – przykłady

Wybór zabawek kreatywnych jest bardzo szeroki, poczynając od zabawek przeznaczonych dla najmłodszych maluchów, do tych dla nieco starszych. Bogata oferta pozwala na dobranie ich zgodnie z upodobaniami dziecka, zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Jedną z takich zabawek jest zestaw czterech rodzajów drewnianej łamigłówki, z których każda zbudowana jest inaczej i wymaga do jej rozłożenia na najdrobniejsze elementy innego podejścia i innego sposobu myślenia. Zadanie wymusza dużą dozę kreatywności i logicznego myślenia.

Przykładem innej kreatywnej zabawki jest Apitor X - edukacyjny robot dla dzieci zawierający 600 klocków. Pozwalają one na utworzenie dwunastu projektów, a ponadto są kompatybilne i mogą łączyć się z zestawami innych klocków. Możliwość łączenia z innymi klockami daje nieograniczone możliwości stworzenia modeli według własnego pomysłu, a aplikacja Apitor pozwala na programowanie i sterowanie projektami. Zabawka zdecydowanie wpływa na rozwój inwencji twórczej i kreatywności u dziecka.

Skrzynka z prawdziwymi narzędziami przeznaczonymi do pracy w drewnie czy metalu to raczej spełnienie marzeń dla chłopców. Zawiera 48 narzędzi, od normalnych różniących się tylko tym, że dostosowane są do rąk dziecka. Dla młodego majsterkowicza i konstruktora będzie ona bardzo dobrym wyborem, nauczy posługiwania się narzędziami w życiu dorosłym i wpoi chęć do pracy i pomocy innym.

Z kolei bardziej dla dziewczynki dobrym wyborem będzie zestaw krawiecki. Zawiera kilka różnokolorowych kawałków materiałów i podstawowe instrumenty krawieckie jak nici, igielnik, nożyczki, gumki, guziki i koraliki, wszystko spakowane w walizkę z materiału. Zabawka będzie nie tylko niesamowitą gratką, ale pozwoli również na nabycie przydatnych w życiu umiejętności.

Wspieranie i pielęgnowanie kreatywności u dziecka to jedno z najlepszych darów ofiarowanych mu przed wejściem w dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest poświęcenie czasu i zaangażowania na wspólną zabawę z dzieckiem oraz wybór dobrych i mądrych zabawek sprzyjających rozwojowi wyobraźni i twórczego myślenia u młodego człowieka.