cellulit

Od czego robi się cellulit?

Cellulit,, to nieregularne złogi tłuszczu, które gromadzą się pod skórą i tworzą grudki i wgłębienia głównie na biodrach, pośladkach, udach i brzuchu. Cellulit może powodować, że skóra wygląda na pomarszczoną i grudkowatą. Może również powodować zastój mikrokrążenia i płynów. Cellulit jest powszechną i niegroźną dolegliwością skórną, częściej występującą u kobiet. Nie można go uznać za chorobę, a raczej za estetyczną zmianę powierzchni skóry, gdyż tłuszcz ten jest znacznie bardziej widoczny niż ten, który gromadzi się w jej wewnętrznych warstwach. W tym artykule wyjaśnimy, od czego się robi cellulit.

Jak powstaje cellulit i co go powoduje?

Niewiele wiadomo na temat przyczyn powstawania cellulitu, choć wiadomo, że wiąże się on z długimi, twardymi, włóknistymi strukturami, które utrzymują skórę przy mięśniach, pomiędzy którymi znajduje się tłuszcz. Gdy gromadzi się więcej tłuszczu, wypycha on skórę do góry, podczas gdy włókniste struktury ciągną ją w dół, tworząc dołeczki i sprawiając, że powierzchnia skóry staje się nierówna.

Z drugiej strony, takie aspekty jak płeć, wiek i waga wpływają na pojawienie się cellulitu: chociaż cellulit może dotyczyć również osób szczupłych i/lub wysportowanych, częściej występuje u osób z większą ilością tkanki tłuszczowej. Stąd, gdy pojawia się u osób szczupłych lub wysportowanych, występuje w postaci twardej lub zbitej, podczas gdy u osób prowadzących bardziej siedzący tryb życia pojawia się w postaci miękkiej.

Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn, ponieważ czynniki hormonalne również odgrywają ważną rolę w powstawaniu cellulitu. Ciąża, okres przedmenstruacyjny, menopauza czy stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych również mogą sprzyjać jego rozwojowi. Istnieją również czynniki genetyczne, gdyż cellulit jest często dziedziczny, oraz czynniki metaboliczne, jeśli występują choroby wpływające na drenaż limfatyczny, takie jak cukrzyca czy otyłość.

Od czego robi się cellulit? Inne czynniki, które mogą sprzyjać pojawieniu się cellulitu, są związane ze stylem życia, np. stosowanie diety opartej na nadużywaniu tłuszczów i węglowodanów lub przestrzeganie złych nawyków żywieniowych, które nie pozwalają na prawidłową eliminację odpadów i toksyn. Podobnie, niewykonywanie wystarczającej ilości ćwiczeń fizycznych, prowadzenie siedzącego trybu życia lub nadużywanie tytoniu lub alkoholu może także wpływać na powstawanie cellulitu. Niektóre leki, takie jak ciągłe stosowanie leków antyhistaminowych, mogą nasilić ten problem, podobnie jak czynniki psychologiczne, takie jak stres, depresja, lęk lub zaburzenia afektywne.

Zabiegi na cellulit

Zabiegi na cellulit polegają na zastosowaniu techniki podskórnej, która powoduje zmianę struktury i wyglądu skóry. Do najczęściej stosowanych należą:

  • Manualny drenaż limfatyczny
  • Mezoterapia
  • Radiofrekwencja
  • Terapia ozonowa
  • Liposukcja

Wszystkie zabiegi na cellulit powinny być połączone ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, aby wzmocnić efekty zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.