psycholog

Kiedy udać się z dzieckiem do psychologa?

Niepokojące zmiany w zachowaniu dziecka generują szereg obaw wśród rodziców. Umiejętność rozmawiania o uczuciach, emocjach i problematycznych obszarach życia wymaga wysokiej świadomości i dojrzałości. Małe dzieci bardzo często borykają się z różnymi przeszkodami natury psychicznej, ale nie są w stanie powiedzieć rodzicom o problemach, których same nie rozumieją. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy psychologa. Warszawa Ursynów to dzielnica, w której znajdują się profesjonalne gabinety psychologiczne, zajmujące się prowadzeniem sesji terapeutycznych z najmłodszymi.

Kiedy dziecku potrzebny jest psycholog? – Warszawa Ursynów

Rodzice najlepiej znają swoje dzieci i są w stanie szybko dostrzec niepokojące zachowania. Istnieje kilka pobudek, które powinny zaniepokoić rodziców i skłonić do dokładniejszej obserwacji zachowań pociechy. Jeśli dziecku towarzyszą częste problemy ze snem, wzmożone pobudzenie, stałe rozdrażnienie, napady lęku, czy agresywne reakcje na bodźce stresowe i emocjonalne, to zdecydowanie warto rozważyć wizytę u specjalisty. Nawet jedna konsultacja psychologiczna może pokazać skalę problemu i określić, czy dziecko rzeczywiście wymaga regularnych spotkań z psychologiem.

Psycholog w Warszawie – Ursynów | Co warto wiedzieć przed pierwszą wizytą?

Pierwsza wizyta w gabinecie psychologicznym budzi niepokój zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. Należy jednak pamiętać, że psycholodzy dziecięcy posiadają duże doświadczenie w pracy z najmłodszymi. W gabinecie panuje miła, swobodna atmosfera, która nie wzbudza w dziecku poczucia presji. Lekarz specjalista chce zapewnić dziecku poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w takich warunkach najmłodsi mogą najefektywniej pracować nad rozwiązywaniem problemów – bez poczucia niekomfortowego ciężaru emocjonalnego. Podczas konsultacji psychologicznej należy opisać specjaliście wszystkie sytuacje i zachowania dziecka, które wydawały się niepokojące z punktu widzenia rodziców. Rozmowy rodziców z psychologiem powinny być szczere, otwarte i pełne przekonania, że nie będą oni powierzchownie i odgórnie oceniani. Celem psychologa jest przede wszystkim znalezienie źródeł problemów emocjonalnych u dziecka i dostosowanie skutecznych metod terapii.

Rola rodziców a pomoc psychologa | Warszawa Ursynów

Nie ulega wątpliwości, że dziecko kształtuje swój sposób myślenia i system komunikacji bazując na zachowaniach najbliższych. Problemy natury psychicznej mogą być wynikiem trudnej sytuacji emocjonalnej, która generuje poczucie lęku i niepokoju podczas przebywania w domu, przedszkolu, szkole, czy podczas obcowania w grupie rówieśników. Przed pierwszą wizytą należy nie tylko zadbać o komfort pociechy, ale i własną samoświadomość. Skorzystanie z pomocy psychologa dziecięcego nie oznacza rodzicielskiej porażki i nie burzy obrazu dobrych rodziców. Wręcz przeciwnie. Jest to znak, że rodzice dbają o swoje dziecko i robią wszystko, aby zapewnić mu jak najlepszy rozwój.