maseczka

Jak prawidłowo zakładać maski chirurgiczne?

Maseczki chirurgiczne skutecznie chronią przed przenoszeniem różnego rodzaju wirusów i bakterii. Aby jednak mogły spełniać swoje zadanie, muszą być właściwie użytkowane. Dlatego tak ważne jest ich prawidłowe zakładanie, noszenie oraz zdejmowanie. Warto zatem wiedzieć, jak robić to właściwie, aby mieć pewność, że maseczka rzeczywiście stanowi skuteczną barierę ochronną.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę chirurgiczną?

Właściwie zakładanie maseczki chirurgicznej jest niezwykle ważne. Pamiętać jednak trzeba, że zanim zacznie się ją nosić, należy wcześniej dokładnie odkazić ręce. Na dłoniach znajduje się bowiem wiele bakterii i wirusów. Jeśli tego nie zrobisz, to ryzykujesz ich przeniesienie na maseczkę w trakcie zakładania. Skutecznym sposobem na odkażenie rąk jest wykorzystanie płynu dezynfekującego. Jeśli w danej sytuacji nie masz takiej możliwości, to dłonie należy dokładnie umyć wodą z mydłem.

Przed samym założeniem maseczki chirurgicznej należy również sprawdzić, czy nie jest uszkodzona. Warto ją dokładnie obejrzeć i upewnić się, że nigdzie nie pękła popękana lub się nie podarła. Jeśli maseczka nie jest w żaden sposób uszkodzona, to można ją bezpiecznie założyć. W tym celu należy złapać brzegi lub gumki/troczki. Pamiętaj, aby nigdy nie dotykać środka materiału. W ten sposób ryzykujesz bowiem przeniesienie na niego szkodliwych drobnoustrojów, nawet jeśli wcześniej zdezynfekowałeś dłonie.

Maseczkę należy przyłożyć do twarzy w taki sposób, aby zakrywała usta i nos. Następnie załóż gumki na uszy oraz dociśnij drucik do nosa. Ostatnia czynność do zaciągnięcie dolnej części materiału na brodę.

Prawidłowe zakładanie maseczki chirurgicznej jest niezwykle ważne. Tylko stosując się do powyższych wskazówek można mieć pewność, że materiał skutecznie zakryje usta i nos, a tym samym będzie stanowić skuteczną ochronę przed wirusami oraz bakteriami.

Jak prawidłowo nosić maseczkę chirurgiczną?

Sam sposób zakładania maseczki chirurgicznej to jednak nie wszystko. Pamiętać trzeba również o jej prawidłowym noszeniu. Przede wszystkim nie powinno się dotykać materiału w trakcie noszenia, a także nie można go w żaden sposób zsuwać. Po pewnym czasie maseczka chirurgiczna zacznie robić się wilgotna. Wówczas koniecznie należy wymienić ją na nową. Nie trzeba chyba tu specjalnie przypominać, że ten sam egzemplarz nigdy nie może być używany dwa razy.

Dodać jeszcze można, że skuteczność tej metody ochrony zależy nie tylko od sposobu zakładania i noszenia, ale również od jakości wykonania. Warto zatem stosować produkty oferowane przez renomowanych producentów i kupować je w sprawdzonych sklepach. Przykładem może być tu choćby oferta dostępna na stronie https://madens.pl/oferta/odziez-medyczna-jednorazowa/maski-chirurgiczne/.

Wspomnieć tu jeszcze warto, że zdecydowana większość maseczek chirurgicznych ma dwa kolory. Mowa tu o białym i niebieskim. Pamiętać trzeba, że biała warstwa jest tą wewnętrzną, a ta o niebieskiej barwie stanowi zewnętrzną. W taki też sposób maseczka powinna być noszona. Nie chodzi tu jedynie o estetykę, każda z tych bowiem warstw wykonana jest nieco inaczej i pełni odmienne funkcje.

Jak prawidłowo ściągnąć maseczkę chirurgiczną?

Wiedząc, jak prawidłowo zakładać maski chirurgiczne, trzeba również poznać sposób na to, jak je właściwie ściągać. To wbrew pozorom ma także bardzo duże znaczenie. Jak zatem powinno się zdejmować maseczkę chirurgiczną?

Tak jak przy jej zakładaniu, tak i przy ściąganiu zacząć trzeba od dokładnego zdezynfekowania rąk. Dzięki temu wyeliminuje się ryzyko możliwego przeniesienia szkodliwych drobnoustrojów z dłoni na twarz. Samo zdejmowanie maseczki rozpocząć należy od złapania za gumki/troczki. Następnie wystarczy po prostu bez pośpiechu zdjąć materiał z twarzy. Zachowanie ostrożności jest tu jednak dość istotne.

Pamiętać trzeba, aby ściągając maseczkę, unikać kontaktu z ustami, nosem oraz oczami. Po zdjęciu środka ochrony ten powinny być od razu wyrzucony do zamkniętego pojemnika na śmieci. Na koniec należy po raz kolejny zdezynfekować dłonie.