pellet

Jaki kocioł na pellet?

Należy mieć świadomość, że kocioł na pellet jest jednym z najlepszych możliwych sposobów na ekologiczne ogrzanie domu. Wybór wspomnianego urządzenia nie jest tak prosty jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bowiem mnóstwo rozwiązań renomowanych producentów. Jakie aspekty powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie? Jaki kocioł na pellet wybrać?

Kotły na pellet i ekogroszek

Warto wiedzieć, że obecnie kotły na pellet i ekogroszek cieszą się praktycznie takim samym zainteresowaniem. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że producenci podjęli decyzję o przystosowaniu urządzeń do pracy z dwoma wspomnianymi paliwami. Ogromnym atutem tego rozwiązania jest fakt, że jest ono niezwykle przyjazne dla środowiska. Nie można oczywiście zapomnieć, że wyróżnia się stosunkowo długą żywotnością czy wysoką wydajnością. Osoby, które zdecydują się na tego typu urządzenie, powinny postawić na model 5 klasy.

W najprostszym możliwym ujęciu, można będzie mieć wtedy całkowitą pewność, że produkt spełnia bardzo surowe normy PN-EN 303-5:2012. Należy mieć świadomość, że klasa piąta jest najwyższą klasą. Trzeba zatem spodziewać się urządzenia najwyższej możliwej jakości. Jaki wybrać kocioł na pellet? Osobom zainteresowanym zaopatrzeniem się w wysokiej jakości kocioł na pellet rekomendowane jest bardzo dokładne zapoznanie się z rankingiem: https://terdeals.com/pl/ranking/690/ranking-top-5-najlepszych-kotlow-na-pellet.

Kotły na pellet oraz drewno

Godny uwagi jest fakt, że kotły na pellet oraz drewno będą umożliwiały zasilenie urządzenia nie tylko drewnem kawałkowym, ale również pelletem drzewnym. Warto zaznaczyć, że surowiec będzie spalany przy wykorzystaniu procesu zgazowania. Dopiero w kolejnym etapie będzie odbywał się istotny proces spalania pelletu z zasobnika.

Kocioł na pellet z płaszczem wodnym

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kotły wolnostojące z płaszczem wodnym na pellet mogą spełniać kilka ważnych funkcji. W najprostszym możliwym ujęciu może być doskonałym ekologicznym źródłem ciepła współpracującym z instalacjami c.o i c.w.o. Urządzenie może również stać się wolnostojącym kominkiem. Nie będzie wtedy wymagało osobnego pomieszczenia technicznego.

Kocioł na pellet jaki wybrać?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma jednego słusznego wyboru. Dobry kocioł powinien być bowiem właściwie dobrany zarówno do kubatury, jak i wymiarów danego domu. Ponadto odpowiednia moc urządzenia spowoduje, że będzie on mógł zagwarantować ciepło praktycznie w każdym pomieszczeniu. Nie jest jednak rekomendowane stawianie na kocioł dysponujący większą mocą, niż jest faktycznie potrzebna. W takim przypadku należy liczyć się ze zużywaniem większej ilości opału. Dodatkowo użytkownicy przyczynią się do emitowania więcej zanieczyszczeń.

Warto uwzględnić ergonomię pracy. Osoby, które poważnie zastanawiają się, jaki będzie najlepszy piec dla nich, jak i dla członków rodziny, powinny zwrócić szczególną uwagę na jego wymiary i funkcjonalność. Powinien bowiem bez większego problemu zmieścić się w kotłowni. Świetnym rozwiązaniem będzie oparcie swojego wyboru na różnego rodzaju rankingach. Kocioł na pellet powinien być wyposażony w liczne certyfikaty czy dodatkowe funkcjonalności. Klasyfikacja urządzeń wraz z ich ocenami przez innych użytkowników powinna pomóc w dokonaniu wyboru.

Najlepsze ustawienie kotła

Istotne znaczenie ma także właściwe ustawienie kotła na pellet, by nie zużywał dużej ilości paliwa. Instalacja pieca będzie wymagała specjalistycznej wiedzy. Osobom, które jej nie posiadają, rekomendowane jest poproszenie o pomoc specjalistów. W pierwszej kolejności trzeba dokładnie sprawdzić ile pelletu jest spalane. Należy zaznaczyć, że zużycie wspomnianego surowca powinno stać na podobnym poziomie na przestrzeni lat. Oczywiście można samodzielnie dokonać wyliczenia zapotrzebowania na paliwo. Wystarczy w tym celu skorzystać ze specjalnego kalkulatora. Świetnym wyznacznikiem, który może pomóc w ustaleniu, czy kocioł jest prawidłowo ustawiony, będzie kolor dymu.